czwartek, 15 sierpnia 2013

Podatki: Ile płacą sieci handlowe? MAŁO/ wp.pl

Podatki w Polsce: duże sieci handlowe płacą... mało. Inne nie płacą w ogóle. 

"System podlega wynaturzeniom"

Jesteś przedsiębiorcą i każdego miesiąca opłacasz na czas i uczciwie podatki? Jak się okazuje są równi i równiejsi. Wielkie sieci handlowe tez płacą podatki, ale w porównaniu z zyskami są one bliskie zeru, a w porównaniu ze stawką procentową są oni w o wiele lepszej sytuacji niż Ty. Co więcej – robią to w pełni legalnie.

Niektóre sieci handlowe płacą tak niskie podatki, o jakich inni przedsiębiorcy mogą tylko marzyć
Niektóre sieci handlowe płacą tak niskie podatki, o jakich inni przedsiębiorcy mogą tylko marzyć Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Do takich wniosków doszła Fundacja Republikańska. Republikanie dotarli do sprawozdań finansowych wielkich sieci handlowych i obliczyli ile dane przedsiębiorstwo odprowadziło w ostatnich latach podatku CIT (podatek dochodowy od spółek, przedsiębiorstw). Często są to kwoty niewyobrażalne dla wielu z nas, liczone w milionach złotych, ale w porównaniu z dochodem są jedynie kroplą w morzu zysków.



Okazuje się, że portugalski właściciel sklepu z „codziennie niskimi cenami” w 2011 roku oddał polskiemu fiskusowi ok. 241 mln zł. To prawie 1% przychodu spółki. Sklep, który „co tydzień ma coś nowego” przekazał polskiemu państwu blisko 600 mln zł, ale w tej kwocie zawarte są wszystkie podatki firmy. Jak twierdzą przedstawiciele Fundacji Republikańskiej jedna ze znanych sieci handlowych zapłaciła podatek CIT w zerowej ilości (w praktyce go nie zapłaciła), a jeszcze inna, do której zaglądają miliony Polaków, otrzymała nawet 14 mln złotych zwrotu. 

O co w tym wszystkim chodzi? Jak twierdzi Paweł Gruza, ekspert Fundacji Republikańskiej, winny jest niedoskonały system. - Podatek CIT w pewnym sensie bankrutuje jako źródło dochodów budżetowych. System jest już na tyle skomplikowany i ma w sobie tyle luk, że podlega wynaturzeniom – ocenia. Podatek CIT po prostu się nie sprawdza.

Alternatywą mogłoby być wprowadzenie podatku obrotowego, od pełnego przychodu ze sprzedanych dóbr. Taki podatek funkcjonował w Polsce do 1993 roku, kiedy to zastąpił go VAT. 

2 komentarze:

  1. Cała Prawda O TEJ Firmie
    http://www.iv.pl/images/23917960680648410104.jpg

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja się nigdy nad tymi kwestiami nie zastanawiałem i muszę przyznać, że ja również jako przedsiębiorca płacę podatki. Jako, że pracuję za granicą to wtedy współpraca z https://taxology.co/pl/ moim zdaniem w kwestii rozliczeń podatku VAT w UE jest możliwa.

    OdpowiedzUsuń